05/10/22

DOM MODY grupa muzyczna New Romantic/New wave z Kielc

 Grupa Dom Mody powstała w 1982 roku w Kielcach. Na początku spotykałem się z wokalistą Jackiem Zalewskim u mnie w domu, przy pianinie. Ułożyłem muzykę, następnie Jacek Zalewski dopisał do niej teksty (‘Samouwielbienie’, ‘Oda’, ‘Auto-da-fe’, ‘Drugi księżyc’, ‘Smuga cienia’, ‘Nadchodzi noc’, ‘Holowizja’). Od września doszli do zespołu Bogusław Olczyk (perkusja) i Andrzej Wolski (organy elektroniczne) - rozpoczęliśmy próby w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach.

W styczniu 1983 roku, podczas jednej z prób, zarejestrowaliśmy siedem wyżej wymienionych utworów w składzie: Witold Gąska: instrumenty klawiszowe, Jacek Zalewski: śpiew, Bogusław Olczyk: perkusja, Andrzej Wolski: organy elektroniczne.

Pierwszy występ publiczny zespołu miał miejsce w maju 1983 roku w muszli koncertowej kieleckiego parku miejskiego.

Zakwalifikowaliśmy się (na podstawie siedmiu wymienionych wyżej nagrań) na III Festiwal Nowofalowych Grup Rockowych w Toruniu oraz na Festiwal Muzyków Rockowych w Jarocinie.

4 czerwca 1983 roku wystąpiliśmy na toruńskim festiwalu i zostaliśmy wyróżnieni Nagrodą Dziennikarzy (praktycznie: możliwością nagrania dwóch utworów i wydania singla w firmie płytowej Tonpress). 13 sierpnia 1983 roku wzięliśmy udział w jarocińskim festiwalu (zamiast Andrzeja Wolskiego na polskich organach elektronicznych B11 zagrał Jacek Krełowski) i znaleźliśmy się w gronie laureatów (trzecia pozycja na liście głosowania publiczności).

Pod koniec 1983 roku zagraliśmy na tzw. konferencji prasowej w Klubie Środowisk Twórczych w Sołtykach w Kielcach, w trio, w składzie: Witold Gąska: śpiew, instrumenty klawiszowe; Andrzej Wolski: organy elektroniczne; Bogusław Olczyk: perkusja.

W 1984 roku pracowałem wraz z Lucjanem Dulnikiem „nad utworami na singiel”, ściśle współpracując w warstwach: muzycznej, aranżacyjnej i tekstowej. Piosenki ‘Szyfry’ i ‘Deszcz słów’ nagraliśmy w warszawskim studio Tonpressu w listopadzie 1984 roku w składzie: Witold Gąska: śpiew, instrumenty klawiszowe; Lucjan Dulnik: gitara elektryczna, gitara basowa; Bogusław Olczyk: perkusja.

Singiel (‘Szyfry’ str. A, ‘Deszcz słów’ str. B) ukazał się w 1985 roku. W tym samym roku ‘Szyfry’ ukazały się „na” tonpessowskiej składance „Jeszcze Młodsza Generacja” (LP). Następnie pojawiły się na kasecie magnetofonowej „Various – Rock Made in Poland” [Vega, J.G. 012] (1986) (‘Deszcz słów’ i ‘Szyfry’), na CD „Various – The New Wave Complex – Volume 6 [NWC 06, Germany] (‘Szyfry’). Składanka „Jeszcze Młodsza Generacja” doczekała się kilku reedycji (2009 - CD, 2019 – LP). Utwór „Deszcz słów” został zamieszczony w dwupłytowym (CD) uzupełnieniu muzycznym książki Antologia Polskiej Muzyki Elektronicznej (Narodowe Centrum Kultury, Warszawa 2017; praca zbiorowa pod redakcją Marka Horodniczego).

We wrześniu 2022 roku (niejako w 40. rocznicę powstania zespołu) miała premierę (winylowa) płyta długogrająca Domu Mody – „Samouwielbienie” (Dobrzy wydawcy: ZimaRec./NoPasaranRec.). Znalazło się na niej 7 odszumionych i zremasterowanych utworów z próby (styczeń 1983) {zachowanych niestety tylko, ale jednak, na tzw. ‘taśmie-„matce”’ dawno już zastępczej czyli zwykłej, przez to pięknej, najpiękniejszej, steranej czasem i życiem KASECIE MAGNETOFONOWEJ}, 2 utwory nagrane dla Tonpressu (listopad 1984) oraz cover utworu Oda w wykonaniu nowosądeckiej grupy Soclos (nagrany w listopadzie 1987 roku w klubie osiedlowym KOKOSANKA w Nowym Sączu).

Witold Gąska, 5 paź 2022

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz